Skuteczne działania Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych
Stop nielegalnym maszynom
Dzięki staraniom Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych, który od dawna walczy z wprowadzanymi na nasz rynek maszynami niespełniającymi norm prawnych, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu wykrył w ostatnim czasie użytkowanie dwóch maszyn nie spełniających tych norm.
Obie nielegalne maszyny użytkowne są przez jedną firmę, obie w ramach leasingu.
Inspektorat, w związku ze stwierdzeniem naruszenia, wystąpił w tej sprawie do Transporotowego Dozoru Technicznego o podjęcie stosownych działań.
W innej firmie w woj. wielkopolskim trwa jeszcze kontrola.
– To nasz duży sukces, konkretne działanie w terenie zakończone wykryciem konkretnych, nie spełniających norm prawnych maszyn – mówi Adrian Winnicki, prezes Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych.
Walka z pojawiającymi się na polskim rynku maszynami niespełniającymi unijnych norm bezpieczeństwa lub emisji spalin jest jednym z podstawowych zadań Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych. Zadań, które przez Związkiem postawili sami jego członkowie.
Chodzi tu o bezpieczeństwo użytkowników maszyn oraz dbałość o środowisko. Ale także o to, by wszyscy dystrybutorzy maszyn, działający na wspólnym rynku, konkurowali ze sobą na równych, uczciwych zasadach.
Na wniosek Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych w czterech województwach odpowiednie Inspektoraty Ochrony Środowiska przeprowadzają kontrolę pod kątem możliwości oferowania przez niektórych dystrybutorów maszyn niespełniających obowiązujących norm emisji spalin.
Kontrole dotyczą podmiotów z województw:
• Dolnośląskiego
• Kujawsko-Pomorskiego
• Mazowieckiego
• Wielkopolskiego.
Jeszcze w sierpniu 2024 roku Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych zawiadomił wiele urzędów i instytucji o procederze wprowadzania na polski rynek maszyn niespełniających wymogów prawa, w tym norm bezpieczeństwa i emisji spalin.
Z informacji pochodzących z różnych źródeł, od przedstawicieli producentów maszyn, klientów, z portali z ogłoszeniami sprzedaży maszyn itp. wynika, że na rynku jest wiele podmiotów mogących wprowadzać do obrotu takie maszyny.
Do Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych docierały informacje o co najmniej kilku takich dystrybutorach i użytkownikach nielegalnych maszyn, ale jako Związek nie byliśmy w stanie zweryfikować tych informacji.
Dlatego zwróciliśmy się do wielu urzędów: m.in. PIP, KAS, TDT, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także do firm finansujących maszyny oraz do jednostek homologacyjnych o zweryfikowanie tych informacji.
W ramach prowadzonej w tej sprawie bogatej korespondencji w grudniu 2024 roku Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych, na zapytanie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przekazał nazwy kilku podmiotów mogących wprowadzać na rynek maszyny nie spełniające aktualnych norm.
W ramach swoich terytorialnych kompetencji kontrolą tych podmiotów zajęły się wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska właściwe ze względu na siedzibę danego podmiotu.
Wykrycie nielegalnych maszyn to pierwsze efekty tych kontroli.
