24 marca 2022 roku w Warszawie powołany został Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych.
Prezesem Związku został Adrian Winnicki, wiceprezesem Marek Surma, a członkiem Zarządu Rafał Koźmin.
Na spotkanie założycielskie przyjechało ok. 40 przedstawicieli producentów i dystrybutorów maszyn budowlanych, czy szerzej – maszyn roboczych z całego kraju, a niektórzy nawet z zagranicy.
Zjazd był pokłosiem wielu wcześniejszych rozmów między dystrybutorami, w których zgłaszali oni potrzebę powołania organizacji ich skupiającej.
Prowadzący spotkanie Rafał Jajor (Lasmedia) przedstawił ogólne cele organizacji:
• promowanie nowoczesnych i bezpiecznych metod pracy z wykorzystaniem maszyn i urządzeń spełniających wszelkie wymagania prawne,
• eliminowanie z rynku nieuczciwej konkurencji, działającej poza prawem,
• reprezentowanie członków wobec organów władzy i administracji rządowej, opiniowanie powstających aktów prawnych i walka o przepisy gwarantujące stabilny rozwój całej branży,
• szerzenie wiedzy wśród użytkowników na temat maszyn i urządzeń roboczych i promowanie tych produktów, które dają gwarancję bezpiecznej i wydajnej pracy,
• wymiana doświadczeń między członkami i współpraca w rozwiązywaniu wspólnych problemów, z uszanowaniem konkurencji między dystrybutorami.
Propozycje konkretnych zadań dla organizacji przedstawił Zbigniew Migda (Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych):
• walka z nieuczciwymi dostawcami (np. sprzedającymi maszyny bez certyfikatu CE czy bez spełnienia innych wymagań),
• wymiana informacji między dystrybutorami (np. o wielkości sprzedaży, ostrzeżenia o nieuczciwych kontrahentach),
• obecność w międzynarodowych organizacjach dystrybutorów (np. CECE)
• przygotowywanie analiz, badań rynku itp.
• staranie się o wprowadzenie zasad promujących nowe maszyny w przetargach publicznych
• dążenie do wprowadzenia okresowych przeglądów technicznych maszyn
• pomoc prawna dla członków
Przedstawione propozycje zostały poddane dyskusji. Uczestnicy spotkania zgłosili kolejne zadania dla organizacji:
• organizowanie zebrań dla Członków, prelekcji ekonomistów itp.
• przygotowywanie prognoz ekonomicznych, analiz inwestycji w sektorze publicznym i prywatnym
• treningi operatorskie – doradztwo, pomoc organizacyjna, wyznaczanie standardów
• doradztwo dla instytucji finansowych –zapobieganie finansowaniu maszyn niespełniających lokalnych norm, skradzionych, ze sfabrykowanymi tabliczkami znamionowymi itp.
• koordynacja wydarzeń branżowych
Priorytety organizacji zostaną wkrótce określone wspólnie przez członków i władze organizacji.
Mecenas Łukasz Bąk z kancelarii Jaskot-Bąk Adwokaci omówił formy prawne, jakie może mieć organizacja skupiająca dystrybutorów maszyn. Wymienił wady i zalety stowarzyszenia, fundacji, izby gospodarczej i związku pracodawców.
Jako najlepszą i dającą największe uprawnienia formułę prawną wskazał organizację pracodawców. Mecenas podał przykłady wielu działających w Polsce związków pracodawców, właściwie każda niemal branża ma już taki związek.
Najbardziej znane związki pracodawców, reprezentatywne w skali kraju, to np. Business Centre Club, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej czy Konfederacja Lewiatan.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele producentów i dystrybutorów maszyn zgodzili się, że formuła związku pracodawców najlepiej spełni ich potrzeby i oczekiwania. W związku z tym, zgodnie z wymogami prawnymi, odbyło się Zgromadzenia Założycielskie Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych.
Zgromadzenie podjęło uchwałę o powołaniu Związku, a także o przyjęciu Statutu Związku.
Następnie odbyły się głosowania nad wyborem Zarządu i Komisji Rewizyjnej Związku. Po zgłoszeniu kandydatów i ich przedstawieniu odbyły się tajne wybory. Najwięcej głosów otrzymali i w skład Zarządu weszli: Adrian Winnicki (Bobcat), Rafał Koźmin (Liugong)
i Marek Surma (Broker Serwis).
Następnie, w kolejnych tajnych wyborach, uczestnicy zgromadzenia wybrali spośród członków Zarządu osobę na stanowisko Prezesa. Najwięcej głosów uzyskał Adrian Winnicki i objął funkcję Prezesa Związku.
W skład Komisji Rewizyjnej, także w drodze tajnych wyborów, powołani zostali: Andrzej Gierszon (Liugong) i Robert Bisaga (Klinika Maszyn).
Kolejnym punktem obrad było określenie wielkości wpisowego i rocznej składki w Związku. Z kilku zgłoszonych z sali propozycji najwięcej głosów uzyskała propozycja: wpisowe 1500 zł i składka roczna 4000 zł.
Po zebraniu założycielskim Zarząd Związku odbył pierwsze swoje posiedzenie. Podjęto na nim m.in. decyzję o powołaniu na funkcję Wiceprezesa Marka Surmę.
Na dyrektora biura Związku powołany został Rafał Jajor. Biuro zlokalizowane zostało w miejscu pracy dyrektora, czyli w Błoniu, w siedzibie wydawnictwa Lasmedia.
Zarząd podjął decyzję o przyjęciu Stowarzyszenia Operatorów Maszyn Roboczych w poczet Członków Wspierających Związek i jednocześnie powołaniu prezesa Stowarzyszenia Zbigniewa Migdę na Pełnomocnika Zarządu.
Biuro otrzymało zlecenie szeregu działań mających m.in. na celu rejestrację Związku w KRS, otwarcie konta bankowego, wynajęcie biura księgowego, stworzenie strony internetowej itp.
Obecnie Związek czeka na rejestrację w KRS, po której będzie mógł formalnie rozpocząć działalność.
Kontakt:
Biuro Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych
Kopernika 25, 05-870 Błonie
Tel. 663 333 877
e-mail: rafal.jajor@lasmedia.pl